Historie LTK

| Dub 25, 2017

Historie LTK

Nejstarší zprávy o bílém sportu máme z roku 1894, kdy bylo v dolní části zahrady Libereckého zámku zbudováno první tenisové hřiště. O dva roky později vznikla tenisová společnost, která hrála v místech dnešní Textilní průmyslové školy v Tyršově ulici. K velkému rozvoji došlo poté, co si tenisový odbor RSK (Reichenberger Sportklub) vybudoval kurty na místě vzniklém zahrnutím Jizerského potoka v prostoru dnešního Výstaviště Liberec. Sloužily až do roku 1920, kdy musely ustoupit veletržním halám.

Nový tenisový stadion, jeden z nejlepších v ČSR, vybudoval roku 1921 RSK pod vedením Adolfa Vatera v údolí za hotelem U Jezírka. Dvorce stavěla česká firma Sochor ze Dvora Králové.

Souběžně s rozvojem německého RSK vzniká v roce 1924 Kroužek českých tenistů, který vybudoval v Pavlovicích malou klubovnu a dva kurty, k nimž přistavil v roce 1935, už pod hlavičkou ČLTK (Český Lawn Tenisový Klub) Liberec, další tři antukové kurty. Tento jediný klub na Liberecku měl 50 členů, předsedou byl pan profesor Karel Havlíček.

Po okupaci pohraničí v roce 1938 se český klub rozpadl a na jeho kurtech měly stanoviště kolotoče a zábavní podniky. Na dvorcích RSK byly během války vystavěny lehké vojenské baráky, kde nikdy nikdo nebydlel a ani není známo, pro koho byly připravovány.

Po osvobození v roce 1945 převzali předváleční činovníci ČLTK Liberec zničený areál RSK. V tomto období má jednatel ČLTK pan Jaroslav Šoltys velkou zásluhu na obnově areálu a jeho začlenění do tehdy silného Sokola. V roce 1946 se tenisový klub přejmenovává na LTC (Lawn Tenis Club) a prvním předsedou se stává František Rýdl.

V roce 1947 převzal LTC do správy dva dvorce na Perštýně, takže měl pro tehdejších 220 členů k dispozici 9 tenisových kurtů a zařadil se tak mezi 10 největších tenisových klubů v republice. Tím byly položeny základy pro vybudování moderního tenisového areálu v Liberci.

V šedesátých letech byly ještě v tenisovém areálu ve Fibichově ulici přistavěny postupně další dva a v roce 1973 další jeden kurt. Koncem roku 1992 přibyla k deseti antukovým dvorcům areálu krytá hala, která umožnila celoroční hraní tenisu ve vlastním zařízení. Významnou úlohu při dobudování areálu měl pan Vladimír Kožich, dlouholetý předseda klubu. Ten také inicioval a řídil vyčlenění tenisového oddílu TJ Lokomotiva Liberec do samostatně hospodařícího LTK (Libereckého tenisového klubu).

V roce 2001 byla zahájena a v roce 2002 dokončena výstavba nové klubovny v tenisovém areálu a zároveň byla zprovozněna nafukovací hala, která však byla pro své nedostatky (náklady na energii, údržba povrchu) odstraněna.

Výstavba pokračovala i v dalších letech a v roce 2007 byla dokončena tříkurtová pevná tenisová hala propojená přes sociální zažízení a restauraci s halou původní. Čtyři kryté dvorce tak umožňují rekreační i závodní hraní badmintonistům a tenistům. Navíc rekonstrukce původní haly umožňuje veřejnosti rekreačně provozovat stolní tenis, kopanou a nohejbal. Tyto velké investice se realizovaly pod vedením prezidenta klubu ing. Zbyška Panchartka a nebyly by uskutečnitelné bez strategických partnerů: SKLOPAN Liberec, LIF Liberec a Mlýny Perner.

LTK Liberec po sportovní stránce navazuje na více než stoletou tenisovou tradici na Liberecku. První turnaj v Liberci se uskutečnil již v roce 1902. Na našich kurtech zahájil svou kariéru Roderich Menzel, který byl později členem daviscupového týmu ČSR. V letech 1929-1938 byl prvním hráčem domácího žebříčku a postupně se probojoval mezi pět nejlepších hráčů světa. Do historie světového tenisu vešel pětisetovými bitvami s Tildenem, Perrym, Crafwordem, Borotrou a von Crammem.

V tehdejší době pořádal RSK Liberec lázeňské turnaje, které se staly v republice velmi populární. K velké senzaci došlo v roce 1924, kdy liberečtí tenisté porazili tehdy náš nejlepší tým LTC Praha.

V roce 1948 získalo družstvo mužů titul mistra ČSR. V zimě se hrálo v jedné z hal výstaviště. V Liberci startovali i přední tenisté poválečné Evropy: Drobný, Mitič a Palada.

Později hráli liberečtí tenisté stabilně pod hlavičkou TJ Lokomotiva Liberec ve druhé nejvyšší soutěži, národní tenisové lize.
V mládežnických kategoriích patřili vždy k nejlepším v Severočeském kraji a často se probojovávali do republikového finále. Vyrostl zde i Martin Damm, mistr Evropy mladších žáků, který přešel do ČLTK Praha a brzy se zařadil do první stovky světových profesionálů.

V posledních desetiletích se na dvorcích LTK pravidelně pořádají celostátní turnaje jednotlivců ve všech kategoriích mládeže i v kategoriích dospělých. Liberecká veřejnost tak mohla vidět celou řadu našich reprezentantů, např.  Krajčíka, Schoenborna, Pužejovou, Holečka, Kodeše, Hřebce, Huťku, Ulihracha a další.

Velkým impulzem pro závodní tenis bylo osamostatnění LTK Liberec v roce 1991. Přestože zpočátku klub věnoval většinu úsilí rekonstrukci dvorců a dostavbě areálu, docházelo k postupnému zkvalitnění hráčského kádru v kategorii dospělých. ,,A“ družstvo se tak pravidelně umisťovalo ve středu tabulky II. ligy. Vlivem lepších podmínek byl v roce 2004 postup ,,A“ družstva dospělých do I. ligy. Úzký hráčský kádr a nedostatečná výkonnost tenistek znamenaly po dvou letech sestup zpět do II. ligy.

K výraznému oživení závodního tenisu dochází v posledních dvou letech. Angažování profesionálního trenéra, činnost sportovní tenisové třídy, pravidelné nábory dětí i zvýšený zájem z řad rodičů již přivádějí mladé talenty do klubu. Doplnění kádru dospělých, zejména o hráče Libereckého regionu, znamená zcela novou kvalitu družstva dospělých, které v roce 2009 reprezentovalo klub v I. lize.

V současnosti se náš klub zařadil po bok nejúspěšnějších oddílů v ČR. LTK je pravidelným účastníkem a pořadatelem EXTRALIGY. Je jediným klubem ČR, který má svá družstva ve všech třech nejvyšších soutěžích.

Kalendář Akcí

Listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930